logo

Gimnazjum w Kamieńcu Ząbkowickim

ŚWIĘTA MAJOWE

 Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta.

Święto Pracy - 1 MAJA

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - 2 MAJA 

Święto Narodowe Trzeciego Maja - 3 Maja

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950. Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. 
„Człowiek własną pracą i wysileniem do wszystkiego dojść może.” ~ Adam Mickiewicz

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – obchodzone jest od 2004 r. , corocznie 2 maja. W latach „Polski Ludowej” właśnie w tym dniu zdejmowano po 1 maja flagi państwowe, aby nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

15 października 2003 do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt (autorstwa posła Edwarda Płonka) zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP, ustanawiajacy m.in. Dzień Flagi RP.Co wynika z uzasadnienia ustawy wp rowadzającej święto, wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy – chodziło o dzień w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

 W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Na pamiątkę tego wydarzenia w dzisiejszej Rzeczypospolitej Polskiej – na znak patriotyzmu – zawiesza się flagę narodową m.in. przed/w każdym urzędzie państwowym. Wielu Polaków kultywuje również ten zwyczaj, wywieszając flagę narodową również u siebie w domu.

flaga

„Barwy ojczyste” Czesław Janczarski

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,

A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Polska uśmiechem serdecznym wita,

orzeł w koronie strzeże jej bram,
biało - czerwoną flagą spowita
- serce i duszę zabrała nam!
Serce i duszę zabrała nam!

 Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto obchodzone 3 maja, ustanowione w 1919 oraz ponownie w 1990, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Na mocy której usunięto paraliżujące Rzeczpospolitą Obojga Narodów wady ustrojowe takie jak np. Liberum Veto. Ponadto zrównano szlachtę i mieszczan oraz zapewniło chłopom ochronę państwa. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.

 „RADOSNY DZIEŃ” Józef Relidzyński

 Dniu radości, dniu wesela!

Jak szeroki polski kraj,

Niechaj okrzyk w niebo strzela

Vivat! Vivat! Trzeci Maj!

        Naród z królem, król z narodem

        Odrodzenia ziścił sen

        w upojeniu cudnem, młodem

       niech nam dzień rozbłyska ten

Trzeci Maja! … Wielki Boże!

dłonie bratnie złączmy wraz!

Cóż się oprze, któż nas zmoże?

Bóg nad nami! Polska w nas!

         Zorza świta, dzień się rodzi

         Po wolności sięgnij raj!

         W górę serca starzy, młodzi!

         Vivat! Vivat! Trzeci Maj. 

Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950

Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Copyright © 2018 Gimkam. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.